PIELGRZYMKA » 11 października zapraszamy na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Walsingham

Polskie Centrum Katolickie tzw. Polski Klub

Historia klubu

Polskie Centrum Katolickie jest pomnikiem wielkiej ofiarności względnie małej grupy powojennjych polskich emigrantów z Birmingham. To dzięki wysiłkom, zbiórkom pieniężnym i uporowi tego pokolenia 9 grudnia 1962 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie nowo wybudowanego Domu Polskiego zwanego "Polish Millennium House" jako "pomnik" na 1000-lecie Chrztu Polski. Jest to pierwszy polski Dom w Anglii zbudowany od fundamentów.

Według kroniki Polskiej Wspólnoty Katolickiej i Ksiąg Pamiątkowych, spośród wielu osób zasłużonych w powstaniu Polskiego Centrum, na specjalne uznanie zasłużyli:  ks. Franciszek Kącki CRL inicjator budowy i nieżyjący już dziś K.Urban Piątowski czyli ten, który wyszukał parcelę pod budowę Domu, oraz ówczesny, wieloletni prezes, energiczny i wytrwały inż. Jan Maślonka. Plan budynku zgodny z potrzebami dalszego rozwoju tego typu placówki przygotował polski architekt prof. inż. S. Pomian-Połujan. Fasadę tego budynku zdobi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (wykonana przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Zielińskiego - autora sławnego obrazu Matki Boskiej Kozielskiej), a przy wejściu, tablica Katyńska ku pamięci Polaków pomordowanych w Katyniu przez NKWD.

Polskie Centrum Katolickie skupia pod swym dachem wiele organizacji społecznych, młodzieżowych, religijnych i wojskowych.

W celu wynajmu pomieszczeń należy kontaktować się z Kierownikiem Maciejem Mich.

Dom Polskiej Parafii Katolickiej w Birmingham

POLISH MILLENNIUM HOUSE