Polskie Centrum Katolickie

Polskie Centrum Katolickie jest pomnikiem wielkiej ofiarności grupy powojennjych polskich emigrantów z Birmingham. To dzięki wysiłkom, zbiórkom pieniężnym i uporowi tego pokolenia 9 grudnia 1962 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie nowo wybudowanego Domu Polskiego zwane go "Polish Millennium House" jako "pomnik" na 1000-lecie Chrztu Polski. Jest to pierwszy polski Dom w Anglii zbudowany od fundamentów.

Według kroniki Polskiej Wspólnoty Katolickiej i Ksiąg Pamiątkowych, spośród  wielu osób zasłużonych w powstaniu Polskiego Centrum, na specjalne uznanie zasłużyli: ks. Franciszek Kącki CRL inicjator budowy i nieżyjący już dziś K.Urban Piątowski czyli ten, który wyszukał parcelę pod budowę Domu, oraz ówczesny, wieloletni prezes, energiczny i wytrwały inż. Jan Maślonka. Plan budynku zgodny z potrzebami dalszego rozwoju tego typu placówki przygotował polski architekt prof. inż. S. Pomian-Połujan. Fasadę tego budynku zdobi figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (wykonana przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Zielińskiego - autora sławnego obrazu Matki Boskiej Kozielskiej), a przy wejściu, tablica Katyńska ku pamięci Polaków pomordowanych w Katyniu przez NKWD.

W celu wynajmu pomieszczeń należy kontaktować się z Kierowniczką p. Ewą Kądziołka.

Dom Polskiej Parafii Katolickiej w Birmingham

POLISH MILLENNIUM HOUSE

Adres:
Polish Millennium House
Bordesley Street Birmingham B 5 5PH
Fax. 0121 643 4119
email: polishmillenniumhouse@gmail.com
www.polishmillenniumhouse.org.uk

Teraz nie pora myśleć o tym, czego ci brak, lepiej pomyśl, co możesz zrobić z tym, co masz.

Ernest Hemingway